Imamo to srečo, da živimo v zelenih mestih, na Ptuju pa tudi to srečo, da smo hitro v naravi, tudi ko stopimo malo ven iz samega centra mesta. Eden zame najbolj čarobnih prostorov v našem mestu je park Ljudski vrt. Ponuja ogromno možnosti za otroke ob ribniku, najbolj pa se prileže sprehod po poteh skozi gozd, ki ga obdaja. V njem čas teče drugače, trim steza ponuja možnosti tudi za rekreativce, sam gozd pa je pravi balzam za dušo in telo. Čudovit je v vsakem letnem času, zato se le podajte na sprehod!
Ljudski vrt je nekoč bila priljubljena točka za oddih
Ima pa Ljudski vrt tudi zanimivo zgodovino. Malokdo se še spomni gostišča, ki je nekoč obratovalo tam pod imenom Švicarija
(Schweizerhaus).
Ljudski vrt so uredili med leti 1888 in 1892. Takratno Tujskoprometno društvo je bilo zelo ponosno na ureditev Ljudskega vrta in na gostišče. Stavba Švicarije stoji še danes, vendar jo je težko prepoznati, saj so izginili leseni balkoni in drugi elementi. Jeseni 1894 je požar uničil prvo leseno stavbo Švicarije, vendar je drugo leto že stala nova, večja in lepša. Postala je priljubljeno gostišče tako za domačine, kot tudi za tuje goste. Ribnik je napajal močan potok, ki je prinašal toliko čiste vode, da so v njem gojili zlate ribice. Ribnik so uporabljali za čolnarjenje poleti in za drsanje pozimi. Na razglednicah pa se vidi tudi pogled iz Ljudksega vrta na mesto, ko še ni bilo blokovskega naselja in nekaterih stavb, ki danes stojijo okrog Ljudskega vrta.
Razglednice so iz zbirke Franca Goloba, ki mi jih je prijazno dovolil predstaviti.
No Comments